Пряко договаряне

Обявлението е в архива.
6140555

Публикувана на: 27.06.2024

Краен срок: 04.07.2024

Прогнозна стойност: 990000.00 BGN

Бази данни:

  • - България

Категории:

  • - Строителство

Видове обявления:

  • - Резултат

Възложител: ВОДОСНАБДЯВАНЕ И КАНАЛИЗАЦИЯ ЕООД

Уникален номер на поръчката: 00796-2024-0004

Описание предмета на поръчката: Предметът на  поръчка обхваща Авариен ремонт на участък от довеждащ водопровод за град Елин Пелин с висока концентрация на аварии, с обща дължина 1 687,39 м. В техническата спецификация са описани общите изисквания за извършване на строителни дейности, с които участниците следва да се съобразят при изготвяне на своето предложение.
Съществуващо положение: Напорен водопровод ф300АЦ, доставящ вода за питейно-битови нужди за гр.Елин Пелин от 4бр. БПС „Разсадника“ до ПС“Елин Пелин“ – II-ри подем, е в изключително лошо експлоатационно състояние. Водопроводът е строен в периода 1982-1984г. и към момента в участък от 1 687,39 м.  азбестоциментовите тръби и муфените връзки към тях не могат да проведат необходимото водно количество за водоснабдяване на гр.Елин Пелин, поради големите технически загуби на вода. Участъкът е заблатен, с множество видими течове, отстраняването на аварии води след себе си нови аварии и загубите на вода по водопровода са значителни. Съществува огромен риск от прекъсване на питейно-битовото водоснабдяване за жителите на гр.Елин Пелин.
Проектно предложение: Изготвено е геодезическо заснемане на участъка от водопровод ф300АЦ с дължина 1687,39м. и проект по част „В и К“ – ситуация, надлъжен и напречен профил за аварийна подмяна на участъка с тръби PE100 SDR17 Ø315 PN10 , изпълнени на челна заварка и доставка и монтаж на шахта с автоматичен въздушник Ø1500 с отвор Ø60см от сглобяеми стоманобетонови елементи по типов детайл на автоматичен въздушник на водопроводната тръба.
Подготвителни работи: 
Преди започване на строителните дейности Строителят трябва да организира временна база на обекта, включваща помещения за офис, санитарно-битови помещения за работниците, химически тоалетни; временна складова база; контейнери за строителни и за битови отпадъци. При необходимост Строителят трябва да осигури достъп до електричество и питейна вода до обекта.
Складова база на обекта - Всички материали и оборудване, необходими за изграждане на обекта, следва да се съхраняват от производителя, доставчика, и Строителя преди, по време и след превоза им по начин, при който да се предотврати изкривяването, усукването, огъването, пречупване, погиването, корозията, и вреда, кражба или повреда от всякакво естество, на материалите или оборудването. Материали, които, са повредени по начин, че да не бъдат годни за предвижданата употреба, трябва да бъдат незабавно премахнати от обекта. Всички разходи, свързани със складирането и охраната на материалите и оборудването, се считат за сметка на Строителя.
Достъп до обекта - Строителят трябва да вземе всички мерки за предотвратяване на замърсяването с кал и други отпадъци на пътищата, намиращи се в близост до строителната площадка и използвани за движение на автомобили и техника, свързани с изграждането на обекта. 
Почистване на храсти - Преди започване на изкопни или насипни работи храстовидната растителност, която ще бъде засегната от строителните работи да се изсече и изкорени.
Земни работи: 
Преди започване на изкопните работи и строителството на водопровода се извършва подготовка на трасето: Подготовка на площадки за депониране на изкопаната пръст; Подготовка на площадки за складиране на тръби, материали и др. След приключване на подготовката се извършват изкопните работи по участъка на водопровода - прокопаване на траншеята, в която ще се полагат тръбите. По цялата дължина на водопроводните участъци е предвидена пясъчна подложка. След оформяне на траншеята и подложката се полагат и изпитват водопроводите. Тръбите се засипват ръчно 30 см над темето с пясък. Останалата част от траншеята се засипва механизирано с изкопана земна маса до кота прилежащ терен. Предвидено е уплътняване на пластове по 20 см. Преди започване на строителството и по-специално на изкопните работи задължително трябва да се извикат компетентни представители на всички фирми, експлоатиращи подземни проводи и съоръжения, за окончателно уточняване местоположението на съществуващите подземни проводи и съоръжения.
Полагане на тръбите: Водопроводът се полага на дълбочина посочена в надлъжния профил. Ширината на изкопа трябва да бъде достатъчна, за да позволи правилното разполагане на дъното и лесно свързване на различните елементи на тръбопровода, ако се извършва на място. Дъното на изкопа трябва да бъде здраво. Преди полагане на тръбите, на дъното се полага слой от пресят пясък, с дебелина най-малко 10 см. Тръбите и фасонните части трябва да бъдат разположени по продължение на трасето, без да бъдат влачени и без да пострадат. Трасето се оказва с пилони и се означават местата на фасонните части. Тръбите и фасонните части трябва да бъдат наредени близо до изкопа, като се внимава дължината на тръбите да отговаря на тази на трасето и броят и видът на фасонните части да отговарят на проектните разработки. Монтирането на тръбопровода може да се извърши извън изкопа и поставянето му да се направи с помощта на подходяща механизация. Преди да се свържат отделните елементи на тръбопровода, тръбите и фитингите трябва да бъдат проверени за евентуални дефекти и внимателно почистени в краищата си, тръбите трябва да бъдат отрязвани перпендикулярно на оста. Арматурите, включени в тракта, трябва да бъдат подредени по начин, който гарантира, че няма да упражняват усилия върху тръбите.
При полагане на PEHD тръбите на темето се залепва стоманена нишка за по-лесно засичане с метален детектор. На 50 см над кота теме тръба се полага сигнална перфорирана лента, оцветена в синьо за обозначаване местоположението на тръбопровода при изкопни и ремонтни работи.
Изпитване плътността на водопровода: Начинът на изпитване се състои от необходимо предварително изпитване, включително фазата за декомпресиране, изпитване на спада на налягането и основно изпитване. Работната хидравлична проба на тръбите се извършва на трактове с подходяща дължина. Като първа операция трябва да се извърши закрепването на тръбопровода в изкопа чрез частично запълване с пресята пръст, като се внимава да се оставят открити съединенията, за да може да бъдат контролирани за тяхното поведение по време на хидравличната проба и за да се избегне хоризонтално изместване или вертикално изместване на тръбите, подложени на налягане. Запълването с вода започва от най-малко подложената на налягане точка на тракта, където се инсталира манометърът. За да се гарантира пълно обезвъздушаване на инсталацията, вентилите и обезвъздушителите трябва да се оставят напълно отворени. Изпитването на тръбите трябва да се извърши по участъци.
Промивка и дезинфекция: Водопроводът се промива с технически чиста вода за прочистване на механични замърсявания от вътре. След прочистването трябва да се извърши дезинфекция на тръбопровода чрез вкарване в него на разтвор от натриев хипохлорид или хлорна вар. Необходимата дозировка и време за дезинфекциране се определят от местните санитарни власти. Обикновено е достатъчна дозата 20 - 40 г активен хлор на 1 м3 вода и престой, не по- кратък от 24 часа. Дължината на участъка, подлежащ на дезинфекциране, не трябва да бъде по-голяма от 200 м. След дезинфекцията участъкът отново се промива с чиста вода от водоизточника, докато от водата изчезне миризмата на хлор и бактериологичният анализ на взетата проба даде благоприятен резултат
Почистване на строителната площадка: Строителят носи пълна отговорност за опазването на местата за работа или в тяхна близост, като например замърсявания или щети от всякакъв вид, от момента на започване на строителство до момента на предаване на обекта към Възложителя. Строителят трябва да отстранява и премахва от района на Площадките всички отломки и отпадъци поне веднъж седмично, в случай че те пречат на работата по друг договор или представляват опасност за възникване на пожар или инцидент. Всички отпадъци, в следствие на почистването, са собственост на Строителя и трябва да се отстранят от Площадката по начин, който да не предизвиква замърсяване по пътищата и в имотите на съседните собственици. Отпадъците трябва да бъдат изхвърлени в съответствие със закона - на депо. Веднага трябва да се премахва всяка почва или кал, която може да се разнесе на обществени места от колелата на камионите, напускащи площадките. След завършване на строително-монтажните работи, Строителят трябва да отстрани от работните площадки всички отпадъци и излишна почва, а също така и временните строителни знаци, инструменти, материали, строителна механизация или оборудване, които е използвал при извършването на работите.
Контрол върху строителните работи: Контрол върху качеството на изпълнение на строително-монтажните работи - Строителят е длъжен да упражнява контрол на качеството в съответствие с процедурите за качество и изискванията на Закона за устройството на територията. Анализите и лабораторните тестове следва да се извършват в сертифицирана лаборатория, посочена от Възложителя или одобрена от него, ако не са дадени други указания. Строителят е длъжен преди започване на строително-монтажните работи да изготви, а по време на изпълнението им да води ежедневна документация за всички строително-монтажни работи, материали и оборудване, съгласно Наредба №РД-02-20-1/ 05.02.2015г. за условията и реда на влагане на строителни продукти в строежите на Република България. Всички измервания и изпитвания се извършват от Строителя, който съхранява резултатите от тях във вид на компютърни файлове и на хартиен носител.
Всички представени данни следва да бъдат придружени с таблици, представящи подробна информация за различни периоди от време. Ако не е изрично предвидена, честотата на изпитванията се определя при необходимост от Строителя.  Строителят трябва да извършва всички други допълнителни проби, които се изискват и/или да повтори тестовете, които проверяващите смятат за незадоволителни.
По време на строителството Строителят е длъжен:
Да осигури на Възложителя по всяко време достъп до съхраняваните от Строителя данни;

  • Да осъществява дейността си само при наличие на всички предвидени от законодателството разрешителни документи (лицензи, сертификати и др.), издавани от упълномощените контролни органи;
  • Да извършва възложените му СМР с квалифициран и добре обучен персонал, притежаващ нужната квалификация;
  • Преди започване на работа на строителната площадка да извърши оценка на риска, която обхваща всички етапи на строителството, избора на работно оборудване и параметрите на работната среда. Оценката на риска да се извърши съвместно с Възложителя, като се актуализира периодично при включване на нови подизпълнители и при изменения на условия, при които е направена;
  • Да осигури безопасни условия на труд при извършване на СМР, актуализирани инструкции по безопасност и здраве на труда, необходимите предпазни и информационни средства и др.;
  • Да осигури средствата за индивидуална защита на всеки работник в съответствие с нормативните изисквания. Всички работещи на строителната площадка трябва да се осигурят с работно облекло, обувки, каски, брезентови ръкавици и други необходими предпазни средства в зависимост от характера на работата.

Контрол върху качеството на материалите за строителния процес: 
Строителят е длъжен да влага само материали и изделия с доказано качество, придружени от сертификат за качество или декларация за съответствие, съгласно Наредба №РД-02-20-1/05.02.2015г. за условията и реда на влагане на строителни продукти в строежите на Република България.
Продуктите и материалите, които се предвиждат за влагане при строителството, трябва да имат оценено съответствие със съществените изисквания, определени с наредбите по чл. 7 от Закона за техническите изисквания към продуктите, или да се придружават от документи (протоколи от изпитване, сертификати за качество и др.), удостоверяващи съответствието им с изискванията на други нормативни актове.
Със СЕ маркировка от производителя трябва да се маркирани материалите и продуктите, които ще се използват и които влизат в обхвата на РЕГЛАМЕНТ (ЕС) № 305/2011 НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА от 9 март 2011 година за определяне на хармонизирани условия за предлагането на пазара на строителни продукти.
Всички продукти и материали, които ще се използват, трябва да отговарят на БДС, които са възприели европейски или международни стандарти като БДС EN, BS или БДС ISO или еквивалентни стандарти, както и други такива подходящи, издадени от Българския институт по стандартизация, за които не са посочени други стандарти като ETA или BTA - за производство и тестване или техни еквиваленти. Така посочените стандарти или техни еквиваленти ще се възприемат като валидни.
Следните документи трябва да се представят на Възложителя, преди доставката на строителните продукти, които попадат в обхвата на Регламент (ЕС) № 305/2011 на Европейския съюз съгласно Наредба №РД-02-20-1/ 05.02.2015г. за условията и реда на влагане на строителни продукти в строежите на Република България:

  • СЕ сертификат или Сертификат за оценяване съответствие на продукта;
  • Декларация от производителя за съответствие със съответния стандарт;
  • ISO сертификат за производителя или еквивалентен;
  • Писмо за гаранцията от производителя;
  • Оторизационно писмо от производителя за дистрибутора (при наличие на дистрибутор);
  • Каталози на български език, с техническите данни на продуктите;
  • Ръководство за монтаж и експлоатация на продуктите на български език.

Изисквания за Опазване на околната среда. Безопасни и здравословни условия на труд. Пожарна и аварийна безопасност
Изисквания за опазване на околната среда
По време на строителството да се запазва наличната растителност, намираща се в непосредствена близост до обекта.
Не се допуска навлизане и маневриране на транспортни средства и машини на Строителя върху битови площи, както и складиране, депониране или изхвърляне на строителни материали, инвентар или друго оборудване, освен ако има специално разрешение от Възложителя.
Добитите отпадъци и некачествени материали по време на строителството, които не могат да бъдат вложени в изграждането на обекта, ще се извозват от Строителя на определени от Възложителя площадки.
Строителят е длъжен да използва за работа на обекта само изправни машини и транспортни средства и полага всички грижи за поддържането им в изправност за недопускане на замърсяване, причинено от разпиляване на отпадъци или аварийни разливи на гориво- смазочни материали.
В случай на замърсяване, Строителят е длъжен за своя сметка да почисти замърсените участъци.
Изисквания за безопасност и здраве
Всички дейности на обекта се извършват в съответствие с приложимите национални нормативни изисквания, като Строителят е длъжен да представи Застраховка професионална отговорност за съответната категория строеж, както и Застраховка „Трудова злополука”.
Работите ще се извършват при изключително строго съблюдаване на техниката на безопасност и охрана на труда, както и всички изисквания по „Наредба № 2 от 22 март 2004 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи” (обн., ДВ, бр. 37 от 2004 г.)
Възложителят и упълномощените държавни органи ще извършват планови и внезапни проверки за гарантиране безопасни условия на труд по отношение на:

  • наличие на координатор по безопасност и план по безопасност на обекта;
  • наличие на обекта на инструкции за безопасност и здраве при работа съобразно действащите нормативи, инструктажни книги, начин на провеждане на инструктажите за безопасна работа;
  • наличие на обекта и ползване на ЛПС – каски, колани, ръкавици, предпазни шлемове и др.;
  • организация на строителната площадка – огради, предпазни мрежи;
  • състояние на временното ел. захранване на строителната площадка – от гледна точка на безопасна експлоатация;
  • наличие на знаци и сигнализация на обекта, указващи посоки за движение и предупреждаващи за опасност (специално внимание следва да се обърне на сигнализацията, когато на обекта работят лица с нарушен слух).

На обекта следва да бъде въведена “Книга за инструктаж по безопасност и здраве при работа”, съгласно НАРЕДБА № РД-07-2 от 16.12.2009 г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, издадена от министъра на труда и социалната политика – Обн. ДВ, бр. 102 от 22.12.2009 г.
Да се спазват всички изисквания при работата с електрически ток, да се използват подходящи гумирани кабели със съответните сечения и брой жила. Да се работи с изправни и заземени електроинструменти.
При работа с газови бутилки /пропан-бутан/ – да се пазят от пряко слънчево въздействие, падане, да се работи с изправни редуцил вентили и маркучи със съответната издръжливост на налягане. Абсолютно забранено е пушенето и паленето на огън в района, където се работи с газови бутилки под налягане.
Да не се допускат за работа работници и служители, употребили алкохол, както и лица със смущения във вестибуларният апарат.
При работа с пистолети за топъл въздух същите да не се насочват близо до части от тялото, най-вече очи, открита кожа и коса.
Задължително на обекта да има аптечка с медикаменти и превързочни средства.
Всички работници и служители на обекта задължително да са снабдени с лични предпазни средства - работно облекло, обувки, ръкавици, каски, предпазни колани и ако се налага - предпазни очила.
Пожарна и аварийна безопасност
Територията на строителната площадка се категоризира за Пожарна и аварийна безопасност. Поставят се необходимите знаци и сигнали за места за евакуация и евакуационни пътища. Поставят се табели с а) телефонен номер на Районната служба на РД”ПБЗН”; б) адреси и телефон на местния Център за спешна медицинска помощ.
Приемане на изпълнените работи от Възложителя. Изпитвания. Екзекутивна документация. Гаранционни срокове. Отстраняване на дефекти в рамките на гаранционните срокове
Изпитвания и приемане на работите
Строителят е длъжен преди започване на строително-монтажните работи да изготви, а по време на изпълнението им да води ежедневна документация за всички строително-монтажни работи, материали и оборудване, съгласно Наредба №РД-02-20-1/ 05.02.2015г. за условията и реда на влагане на строителни продукти в строежите на Република България.
Възложителят, лично или чрез свой представител, приема за изпълнени тези видове работи, за които са извършени всички лабораторни изпитвания, съставени са всички актове и протоколи съгласно „Наредба №3 от 31.07.2003 год. за съставяне на актове и протоколи по време на строителството” и за вложените материали са представени всички декларации за съответствие.
Екзекутивна документация
Строителят е отговорен за извършване на геодезични заснемания на съоръженията на подземната и надземна инфраструктура за целите на кадастъра съгласно чл.116 от ЗУТ. Всички данни, скици и чертежи трябва текущо да бъдат представяни на Инвеститорския контрол за одобрение и да бъдат съхранявани от Строителя, до приключване на периода на строителството, след което същите трябва да бъдат предадени на Възложителя при предаване ва обекта.
Строителят следва да поддържа разпечатан комплект на чертежите. На тези копия в червен цвят ежедневно трябва да се нанася извършената работа и всички несъществени изменения на проектните разработки, които се налагат. Този комплект трябва да е на разположение за проверка по всяко време. Освен изпълненото, на тези копия, Строителят трябва да отбелязва всичко останало, което установява по време на изкопни работи. Тази информация трябва да включва – дълбочина на изкопа, кота на засипване на съоръженията, тип почва, размери и местоположение на съществуващите съоръжения в близост (ако има такива).
Обхватът на екзекутивните чертежи трябва да е такъв, че да дава възможност да се определи местоположението на съоръженията, включително нивата както и да са видни несъществените изменения от проектните разработки, които в последствие могат да бъдат скрити и да не могат да се установят на място.
Данните посочени в екзекутивните чертежи трябва да отразяват параметрите, характерни за устройството или комуникациите (размери, материали и т.н.).
Проучването трябва да се извърши преди да се засипят изкопите.
Всяка допълнително извършена работа трябва да се отбелязва в работните чертежи в мащаб, равнозначен на този в чертежите. Размерът на хартията и мащабите на допълнителните чертежи трябва да е същият като основните чертежите.
При приключване на всички работи, Строителят трябва да представи екзекутивните чертежи и трябва да се подпише, удостоверявайки, че работата е извършена, както е показано на тях. При подготовка за предаване на обекта, Строителят ще изготви окончателна екзекутивна документация за изпълнените работи.
В случай, че няма никакви изменения не е необходимо представяне на екзекутивна документация.
Окончателната екзекутивна документация трябва да бъде заверена от участниците в строителния процес според нормативните изисквания.
 

URL: https://app.eop.bg/today/402020

Безплатен тест

Регистрирайте се и се убедете сами в предимствата за Вас. 14 дневен достъп до интересуващите Ви обществени поръчки, напълно безплатно!

Регистрирайте се
ТЪРГОВЕ ОТ
ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас АД